سیر تا پیاز مدارک و گواهینامه‌های بورس

سیر تا پیاز مدارک و گواهینامه‌های بورس

آشنایی با اداره کل امور گواهینامه‌های سازمان بورس ایران

ازسال ۱۳۸۲ که اولين آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمايه آغاز شد، تاکنون بيش از ۳۰۰۰ نفر موفق به دريافت گواهينامه حرفه‌ای در بازار سرمايه شده‌­اند. در واقع اولين آزمون اصول مقدماتی و تحليلگری بازار سرمايه در سال ۱۳۸۲ در سطح اصول مقدماتی و با شرکت حدود ۶۰۰ نفر برگزار گرديد.

با توجه به گستردگی و متنوع شدن آزمون‌ها در آينده از يک طرف، و همچنين با توجه به افزايش متقاضيان شرکت‌کننده در اين آزمون‌­ها، سازمان بورس و اوراق بهادار، اقدام به تاسيس اداره امور گواهینامه‌­های حرفه‌­ای نموده است.

اهداف اداره کل گواهینامه‌های حرفه‌ای سازمان بورس ایران

 1. تعیین استانداردهای صلاحیت حرفه‌ای لازم برای فعالیت در نهادهای مختلف فعال در بازار سرمایه در سطوح مختلف و تعریف گواهینامه‌های حرفه‌ای مطابق استانداردهای یادشده و تعیین نحوۀ ارزیابی اشخاص داوطلب دریافت گواهینامه‌های مذکور.
 2. ارزیابی یا نظارت بر ارزیابی داوطلبان دریافت گواهینامه‌های حرفه‌ای در بازار سرمایه ایران و صدور یا نظارت بر صدور گواهینامه‌های حرفه‌ای پس از اجرای ارزیابی‌های یاد شده.
 3. تعیین شرایط تمدید گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه ایران برای دارندگان آنها و ارزیابی احراز شرایط مذکور، تمدید یا نظارت بر تمدید گواهینامه اشخاصی که موفق شوند شرایط یادشده را احراز نمایند.
 4. ساماندهی فعالیت‌های آموزش عمومی و تخصصی در حوزه بازار سرمایه و نظارت بر نهادهای آموزش دهنده، کانون‌ها و سایر نهادها در اجرای برنامه‌های آموزشی.

مزایای دریافت گواهینامه‌­های حرفه‌ای سازمان بورس ایران

اين گواهينامه‌ها، در برگيرنده مزايای متنوعی برای داوطلب، کارفرما (کارگزاران، سهامداران حقوقی، سهامداران حقیقی فعال و صندوق‌­های سرمایه‌گذاری) و جامعه است:

برای داوطلب:

 • کسب صلاحيت حرفه‌­­ای در بين فعالان بازار سرمايه
 • کسب مزيت رقابتی و بهبود در دورنما و پويايی شغلی
 • امکان فرصت دستيابی به برخی جايگاه‌های خاص شغلی
 • افزايش ارتباطات و امکان ورود به شبکه ارتباطی با افراد حرفه‌ای بازار سرمايه
 • امکان معرفی و شناسايی فرد به کارفرمايان و جامعه

برای کارفرما:

 • افزايش صلاحيت حرفه‌­ای و دانش بنگاه اقتصادی به شيوه‌ه­ای اثربخش و کارا
 • صرفه‌ جويی در وقت و انرژی برای گزينش و به کار گماری افراد

برای جامعه:

 • ارتقا و بهبود سطح دانش حرفه‌ای فعالان نظام مالی
 • کارايی و شفافيت هرچه بيشتر بازارهای مالی
 • افزايش صلاحيت‌های عمومی افراد در رابطه با مباحث روز بازار اوراق بهادار
 • ايجاد معيارهايی برای افزايش سطح استاندارد فرآيندهای کاری

در حال حاضر 7 نوع گواهینامه حرفه‌ای برای بازار سرمایه ایران طراحی شده است که عبارتند از:

 1. اصول بازار سرمایه
 2. تحلیلگری بازار سرمایه
 3. معامله‌گری بازار سرمایه
 4. کارشناسی عرضه و پذیرش
 5. مدیریت نهادهای بازار سرمایه
 6. مدیریت سبد اوراق بهادار
 7. ارزشیابی اوراق بهادار
گواهینامه‌های بورس | گروه مالی شریف | سیر تا پیاز مدارک و گواهینامه‌های بورس

سوالات متداول گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه

چه کسانی امکان شرکت در آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه را دارند؟

افرادی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر از یکی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آزمون عالی معتبر که مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد، می‌توانند در آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه شرکت کنند.

نحوۀ ثبت‌نام در آزمون‌ها چگونه است؟

در صورتی که داوطلب عضو سایت نباشد، لازم است ابتدا در قسمت ثبت‌نام، برای خود یک پروفایل شخصی تشکیل داده و پس از تکمیل موارد مورد نیاز، در زمان مقرر با مراجعه به پروفایل خود نسبت به انتخاب آزمون و ثبت‌نام اقدام نماید. لینک سایت:  icmc.seo.ir

نحوۀ برگزاری آزمون‌ها چگونه است؟

در حال حاضر به منظور تسریع بر برگزاری آزمون‌ها و با تمهیدات اتخاذ شده، تمامی آزمون‌های 7 گانه بازار سرمایه به صورت الکترونیکی و حضوری در محل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس برگزار می‌شود.

چگونه از برنامه زمان‌بندی آزمون‌ها مطلع شویم؟

برنامه آزمون‌ها به صورت سه ماهه بر روی سایت icmc.seo.ir و در قسمت جدول زمان‌بندی آزمون‌ها قرار می‌گیرد. معمولاً این برنامه حدود سه تا چهارماه پیش از برگزاری آزمون‌ها بارگذاری می‌شود.

هزینه ثبت‌نام چگونه پرداخت می‌شود؟

داوطلبین برای پرداخت هزینه ثبت‌نام بایستی دارای کارت بانکی عضو شبکه شتاب بوده و رمز دوم خود را از بانک دریافت کرده باشند. به محض انتخاب هر آزمون، داوطلب به درگاه پرداخت الکترونیکی بانک هدایت شده و از آن طریق نسبت به پرداخت هزینه مربوطه اقدام خواهد نمود.

آیا امکان رزرو آزمون بدون پرداخت هزینه امکان‌پذیر است؟

این امکان در نرم‌افزار وجود دارد، اما نکته مهم آن است که رزرو هر آزمون تا زمانی امکان دارد که داوطلبین دیگر ثبت‌نام خود را کامل ننموده باشند. بنابراین، به دلیل آنکه ظرفیت پذیرش هر آزمون محدود است، در صورتی که تعداد ثبت‌نام شده‌های قطعی به اندازۀ ظرفیت موجود باشد، رزروهای قبلی عملا غیرقابل استفاده خواهد بود. لذا پیشنهاد می‌شود در صورتی که برای شرکت در آزمون مصمم هستید، ثبت نام خود را به روزهای آتی موکول نکنید.

آیا امکان جابجایی آزمون به تاریخ‌های دیگر وجود دارد؟

این موضوع دو شرط دارد: 1- تا زمانی که موعد ویرایش هر آزمون به اتمام نرسیده باشد. 2- آزمون مورد نظر هنوز ظرفیت پذیرش داشته باشد. بنابر این در صورت داشتن شرایط ذکر شده، داوطلب می‌تواند شخصا نسبت به تغییر زمان آزمون خود اقدام کند.

حد نصاب هر آزمون چگونه است؟

در حال حاضر حد نصاب هر آزمون در قسمت آشنایی با گواهی‌نامه‌ها وجود دارد، لازم به ذکر است ممکن است حد نصاب هر درس با توجه به شرایط و تصمیم کمیته گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه تغییر کند که قاعدتاً در زمان مقرر اطلاع­‌رسانی خواهد شد.

آیا پس از ثبت‌نام قطعی و پرداخت هزینه آزمون، امکان عودت هزینه به داوطلب وجود دارد؟

خیر.

شرایط عمومی دریافت گواهینامه حرفه‌ای بازار بورس ایران

کسانی که علاقمند هستند تا گواهینامه حرفه‌­ای در بازار بورس کشور بدست آورند، می‌­بایست دارای شرایط عمومی و اختصاصی باشند.

شرط شرکت داوطلبان در آزمون‌های بازار سرمایه، دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر از دانشگاه‌­ها و موسسات آموزش عالی داخل و معتبر خارج از کشور است که مورد تأیید اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم باشد و فرقی در رشته تحصیلی نیست.

بدیهی­‌ست، در صورت عدم برخوردار بودن از شرایط عمومی و همچنین عدم رعایت پیش‌نیاز هر آزمون، در صورتی که داوطلب، در آزمون ورودی یک گواهینامه قبول شود، قبولی وی باطل خواهد شد.

قابل ذکر است که افرادی که در آزمون‌های نیمه اول سال شرکت ‌‌می‌کنند، حداکثر بایستی تا اسفند همان سال، فارغ‌التحصیل شوند و افرادی که در آزمون‌های نیمه دوم سال شرکت ‌‌می‌کنند، حداکثر تا شهریور ماه سال بعد ‌‌می‌بایست دانش آموخته شده و مدرک خود را ارائه کنند. در غیر اینصورت، قبولی آنها، کان‌لم‌یکن تلقی خواهد شد.

اهمیت گواهینامه اصول بازار سرمایه

آزمون اصول بازار سرمایه یکی از مهمترین آزمون‎های سازمان بورس و شاید بتوان گفت مهمترین آنها باشد، چرا که این آزمون پیش‎نیاز شرکت در پنج آزمون (معامله‌گری ابزار مشتقه، معامله‌گری بورس کالا، معامله‌گری اوراق تأمین مالی، کارشناسی عرضه و پذیرش، مدیریت نهادهای بازار سرمایه) و هم‎نیاز با آزمون تحلیلگری است.

یعنی شرکت در آزمون‎های بورس منوط به قبول شدن در این آزمون است.

آزمون اصول بازار سرمايه

اين آزمون داراي پيش نیاز نیست. کسانی که قبلا دارای هريک از دو گواهینامه اصول مقدماتی بورس اوراق بهادار يا اصول مقدماتی بورس کالا هستند، نيازی به شرکت در اين آزمون ندارند و گواهینامه اصول بازار سرمايه به آنان تعلق خواهد گرفت.

در واقع، نخستین گام برای دریافت گواهینامه حرفه‌ای بازار سرمایه، در اختیار داشتن مدرک گواهینامه حرفه‌­ای آشنایی با بازار سرمایه است که دریافت آن، گام اول برای ورود حرفه‌ای به بازار بورس ایران است.

دریافت این مدرک برای کسانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد اقتصاد، مدیریت بازرگانی، MBA، فناوری اطلاعات و حسابداری و مدیریت امور مالی در دانشگاه‌های خارج از کشور (با بورس یا بدون بورس) هستند، سبب تقویت رزومه و افزایش شانس پذیرش آنها خواهد شد.

سوالات آزمون اصول بازار سرمايه

 • مبحث فهم و تحلیل صورت‌های مالی – تعداد سوال: ۲۰ سوال
 • مبحث مقدمات بازارها، ابزارها و نهادهای مالی – تعداد سوال: ۲۰ سوال
 • مبحث مقدمات امور مالی شرکتی – تعداد سوال: ۲۰ سوال
 • مبحث مقدماتی بر اقتصاد – تعداد سوال: ۲۰ سوال
 • مبحث روش‌های کمی مقدماتی – تعداد سوال:‌ ۲۰ سوال
 • مبحث اصول بازار سرمایه اسلامی و اخلاق حرفه‌ای – تعداد سوال: ۲۰ سوال
 • مبحث مقررات اصول بازار سرمایه – تعداد سوال: ۲۰ سوال

منابع آزمون اصول بازار سرمايه

فهم و تحلیل صورتهای مالی

کتاب فهم و تحلیل صورت‌های مالی، نوشته حیدر فروغ نژاد، شاهین احمدی، امین سادات و حسین عبدی (انتشارات بورس)

مقدمات امور مالی شرکتی

کتاب امور مالی شرکتی، نوشته آقای رضا کیانی، ناشر: انتشارات بورس

اصول بازار سرمايه و اخلاق حرفه‌ ای

 1. بورس بازی در بازار سهام از ديدگاه اسلام.
 2. بخش‌های مرتبط با سرفصل‌های آزمون از کتاب ابزارهای مالی اسلامی (صکوک) سيدعباس موسويان ناشر: سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامی
 3. ابزارهای مالی اسلامی.
 4. بررسی شاخص بازار سرمايه با رويكرديی بر روش‌های محاسبه شاخص‌های قيمتی در آمدی و سود نقدی.

آزمون کارشناسی عرضه و پذيرش

پيش­‌نياز شرکت در اين آزمون، داشتن گواهینامه اصول بازار سرمايه است. کسانی که دارای گواهینامه اصول بازار نيستند، لازم است حداکثر تا ۲ دوره بعدی گواهينامه اصول بازار سرمايه را دريافت کنند. در غير اين صورت، قبولی آنان در آزمون کارشناسی عرضه و پذيرش منتفی خواهد شد. صدور گواهینامه کارشناسی عرضه و پذيرش منوط به قبولی در آزمون اصول بازار سرمايه است.

اگر قصد دارید تا در بخش عرضه و پذیرش در بازار بورس کشور فعالیت کنید، بعد از دریافت گواهینامه اصول بازار سرمایه، در آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش شرکت کنید که ‌‌می‌تواند فرصت‌های شغلی متنوعی را برای شما در ایران فراهم کند.

در این آزمون، مقررات عرضه و پذیرش با ۴۰ سوال مطرح ‌‌می‌شود.

آزمون مدیریت نهادهای بازار سرمايه

پيش‌نياز شرکت در اين آزمون، داشتن گواهینامه اصول بازار سرمايه است، کسانی که دارای گواهينامه اصول بازار سرمايه نيستند، لازم است حداکثر تا ۲ دوره بعدی گواهينامه اصول بازار سرمايه را دريافت کنند. در غير اين صورت، قبولی آنان در آزمون مديريت نهادهای بازار سرمايه منتفی خواهد شد.

صدور گواهینامه مديريت نهادهای بازار سرمايه منوط به قبولی در آزمون اصول بازار سرمايه است.

همانطور که مشاهده ‌‌می‌کنید، در اختیار داشتن گواهینامه حرفه‌ای اصول بازار سرمایه برای دریافت دیگر گواهینامه‌ها، ضروری است.

سوالات آزمون

 • مبحث اصول راهبری شرکتی – تعداد سوال: ۳۰ سوال
 • مبحث مقررات مدیریت نهادهای بازار سرمایه – تعداد سوال: ۴۰ سوال

آزمون تحلیلگری بازار سرمايه

پيش‌نياز شرکت در اين آزمون، داشتن گواهینامه اصول بازار سرمايه است. فقط افرادی می‌توانند در اين آزمون شرکت کنند، که قبلا يکی از گواهینامه‌هايی اصول بازار سرمايه، اصول مقدماتی بورس اوراق بهادار و يا اصول مقدماتی بورس کالا را داشته باشند.

اگر علاقمند به تحلیل­گری در بازار بورس کشور هستید، دریافت گواهینامه تحلیلگری حرفه‌ای بازار سرمایه، شغل‌های متعددی برای شما در نشریات اقتصادی،‌ کارگزاری‌­ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری فراهم می‌­کند.

مفاد آزمون به این شرح است:

 • مبحث لغات تخصصی مالی، اقتصاد و درک مطلب متون مالی و اقتصادی – تعداد سوالات: ۲۰ سوال
 • مباحث  فهم و تحلیل صورت‌های مالی پیشرفته – تعداد سوالات: ۲۰ سوال
 • مباحث امور مالی شرکتی پیشرفته – تعداد سوالات: ۲۰ سوال
 • مباحث سرمایه‌گذاری تخصصی– تعداد سوالات: ۲۰ سوال
 • مبحث اقتصاد پیشرفته – تعداد سوالات: ۲۰ سوال
 • مبحث روش‌های کمی پیشرفته – تعداد سوالات: ۲۰ سوال
 • مبحث مقررات تحلیلگری بازار سرمایه – تعداد سوالات: ۲۰ سوال

منابع آزمون

 • کتاب: فهم و تحلیل صورت‌های مالی – نوشته: حیدر فروغ نژاد، شاهین احمدی (انتشارات بورس)
 • کتاب: مدیریت سبد اوراق بهادار – نوشته: حیدر فروغ نژاد، مهدی خشنود (انتشارات بورس)

آزمون مدیریت سبد اوراق بهادار

یکی دیگر از آزمون‌هایی که ‌‌می‌توان برای دریافت گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای در بازار سرمایه کشور بدست آورد، گواهینامه آزمون مدیریت سبد اوراق بهادار است.

همانطور که ‌‌می‌دانید، مدیریت PORTFOLIO، یکی از مهم‌‌ترین فعالیت‌های هر سهامدار در بازار بورس بوده و در عین حال، برای اکثریت سهامداران حقیقی، کار سخت و نیازمند دریافت مشاوره گسترده از مدیران و تحلیلگران سبد اوراق بهادار است.

پيش‌نياز شرکت در اين آزمون، داشتن گواهینامه تحليلگری بازار سرمايه است. کساني که دارای گواهینامه تحليلگری بازار سرمايه نيستند، لازم است حداکثر تا ۲ دوره بعدی، گواهینامه تحليلگری بازار سرمايه را دريافت کنند.

در غير اين صورت، قبولی آنان در آزمون مديريت سبد اوراق بهادار منتفی خواهد شد. صدور گواهینامه مديريت سبد اوراق بهادار، منوط به قبولی در آزمون تحليلگری بازار سرمايه است.

ضمناً افرادی که از قبل، هر يک از گواهینامه‌های تحليلگری بورس اوراق بهادار و يا تحليلگری بورس کالا را دريافت کرده‌اند نيز ‌‌می‌توانند در اين آزمون شرکت کنند.

با توجه به افزایش شمار کارگزاری‌­ها و شعب آنها در سراسر کشور و روند صعودی شمار متقاضیان دریافت کد بورس و فعالیت در بازار، انتظار ‌‌می‌رود که دارندگان گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای در مدیریت پرتفو، بتوانند فرصت‌های شغلی مختلف و جذابی را در اختیار داشته باشند.

منابع

 • مبحث مدیریت سبد اوراق بهادار – تعداد سوال: ۴۰ سوال
 • مبحث مقررات سبد اوراق بهادار – تعداد سوال: ۳۰ سوال

منبع: کتاب مدیریت سبد اوراق بهادار نوشته: حیدر فروغ نژاد و مهدی خشنود (انتشارات بورس)

آزمون ارزشیابی اوراق بهادار

پيش­‌نياز شرکت دراين آزمون، داشتن گواهینامه تحليلگری بازار سرمايه است. کسانی که دارای گواهی­نامه تحليلگری بازار سرمايه نيستند، لازم است حداکثر تا ۲ دوره بعدی گواهینامه تحليلگری بازار سرمايه را دريافت کنند.

در غير اين صورت، قبولی آنان در آزمون ارزشيابی اوراق بهادار منتفی خواهد شد. صدور گواهينامه ارزشيابی اوراق بهادار، منوط به قبولی در آزمون تحليل­گری بازار سرمايه است.

ضمناً افرادی که از قبل، هر يک از گواهینامه‌های تحليل­گری بورس اوراق بهادار يا تحليلگری بورس کالا را دريافت کرده‌­اند نيز مي‌­توانند در اين آزمون شرکت کنند.

سوالات آزمون

 • مبحث موضوعات مباحث پیشرفته در ارزش­گذاری سهام – تعداد سوال: ۳۰ سوال
 • مبحث موضوعات پیشرفته در ارزش­گذاری اوراق بهادار با درآمد ثابت – تعداد سوال: ۳۰ سوال
 • مبحث موضوعات پیشرفته در ابزار مشتقه و ارزش­گذاری آنها – تعداد سوال: ۴۰ سوال

آزمون معامله‌گری بازار سرمايه

مطابق مصوبه جلسه شماره ۳۳۱ مورخ ۳۰/۰۱/۱۳۹۳ هيئت مديره سازمان بورس و اوراق بهادار، «افرادی که دارای مدرک تحصيلی کارشناسی و بالاتر مورد تایيد وزارت علوم، تحقيقات و فناوری، در رشته‌های مرتبط از قبيل گرايش‌های:

مالی رشته مديريت، حقوق مالی، مهندسی مالی، حسابداری، مدیریت بازرگانی، کارشناسی بورس و اقتصاد بوده و معدل آنها بالاتر از ۱۵ باشد، در صورت شرکت در آزمون مقررات (شامل مقررات اصول بازار سرمايه و معامله‌گری) و کسب حد نصاب ۴۰ و در خصوص ساير رشته‌ها، در صورت موفقيت در آزمون مقررات (شامل مقررات اصول بازار سرمايه و معامله‌گری) و کسب حد نصاب ۴۰ با پيش‌نياز گواهینامه اصول بازار سرمايه و شرکت در دوره‌های آموزشی مربوطه، ‌‌می‌توانند به عنوان معامله‌گر شروع به فعاليت نمايند.»

برای افرادی که مشمول این مصوبه نمی‌شوند، آزمون اصول بازار سرمایه به عنوان پیش‌نیاز خواهد بود. تأکید ‌‌می‌گردد اگر فردی بخواهد در آزمون‌های دیگر شرکت نماید (حتی با داشتن شرایط ذکر شده) بایستی حتما در آزمون اصول بازار سرمایه به عنوان پیش‌نیاز تمامی آزمون‌ها شرکت و گواهی‎نامه مذکور را دریافت کند.

گفتنی‌­ست، دریافت مدرک گواهینامه حرفه‌ای معامله‌گری در بازار، اشراف اطلاعاتی خوبی را در اختیار دارنده مدرک گذاشته و از تخصص وی، کارگزاری‌­ها می‌توانند استفاده کنند.

منبع:

داوطلبان گرامی ‌‌می‌توانند برای دریافت فایل قوانین، دستورالعمل‌­ها، آیین‌نامه‌ها و سایر موارد مرتبط با آزمون معامله‌گری بازار سرمایه، به سایت سازمان بورس و اوراق بهادارمراجعه و از لینک دستورالعمل­‌ها و قوانین و مقررات، فایل‌های مربوطه را دریافت نمایند.

تأکید ‌‌می‌گردد هیچ یک از کتاب‌ها و جزوات مربوط به معامله‌گری بازار سرمایه که در حال حاضر در بازار یا اینترنت موجود بوده مورد تأیید نیست. تمامی سؤالات آزمون از قوانین، دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های به روز شده موجود در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح خواهد شد.

نکات مهم

 1. دریافت هر یک از ۷ گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای در بازار سرمایه ‌ایران، تقویت کننده روزمه تحصیلی متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور در رشته‌های غیر فنی و مهندسی و غیر پزشکی است.
 2. دریافت هر یک از ۷ گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای در بازار سرمایه کشور، فرصت‌های شغلی متنوعی را در اختیار دارنده مدرک قرار داده و امتیاز رقابتی برای آنان محسوب ‌‌می‌شود.
 3. با توجه به تخصصی شدن فعالیت‌های شغلی در بازار کار ایران و نیاز به منابع انسانی متخصص و اعتباردهی شده در اختیار داشتن مدارک صلاحیت حرفه‌ای در بازار، پرستیژ یک تحلیلگر مسائل مالی و اقتصادی در مجموعه‌های صنعتی و خدماتی کشور را به دارنده اعطا ‌‌می‌کند.
 4. اگر مایل هستید تا در کنفرانس ها و کارگاه‌های تخصصی بین المللی در عرصه مدیریت امور مالی خرد و کلان شرکت‌ها و صنایع شرکت کنید و شانس دریافت روادید را افزایش دهید، دریافت مدارک ۷ گانه، راهکار پیشنهادی خوبی خواهد بود.
, , , , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
چرا وجود سجام ضرورت دارد؟
نوشتهٔ بعدی
منابع آزمونهای بورسی

سایر مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
×

سلام!

برای ارتباط با ما از طریق واتساپ روی نام پشتیبان کلیک کنید و یا از طریق ایمیل info@irfinance.ir با ما در ارتباط باشید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟