سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت چیست؟

این روزها، زمزمه سهام عدالت بیشتر از هر موقع دیگری به گوش می‌رسد. پس بهترین زمان است که به توضیح کلی چیستی آن و چگونگی عملکردش بپردازیم. سهام عدالت نوعی یارانه است که طبق نظر دولت نهم، از شرکت‌ها و تعاونی‌ عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌گردد. دولت هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده است. بنا بر طرح سهام عدالت، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشر کم درآمدتر فروخته می‌شود.

سهام عدالت شامل چه کسانی می‌شود؟

این سهام ابتدا شامل مددکاران کمیته امداد، بهزیستی، کارگزان، جانبازان و رزمندگان فاقد شغل شد و در ادامه برخی اقشار دیگر را در برگرفت. در مجموع نزدیک به ۴۹ میلیون نفر ایرانی این سهام را دریافت کرده‌اند.

آیا من هم سهام عدالت دارم؟

با مراجعه به سامانه Samanese.ir و وارد کردن اطلاعات خود می‌توانید از آخرین وضعیت سهام عدالت خود مطلع گردید.

ارزش امروز سهام عدالت چه قدر است؟

ارزش سهام به صورت روزانه در حال افزایش است، سهام عدالت نیز شامل این افزایش شده است. با توجه به تخمین‌های زده شده ارزش سهام عدالت نزدیک به ۱۰ برابر از زمان واگذاری شده است.

آزادسازی سهام عدالت یعنی چه؟

دو سال پیش لایحه‌ای به مجلس فرستاده شده بود با مضمون آزادسازی سهام عدالت، اما با توجه به روشن نبودن اثرات جانبی این کار بر اقتصاد تا به حال، تأیید نشده بود. اما نهایتا با اذن رهبری این لایحه تأیید شد. طبق این لایحه مشمولان می‌توانند به دو روش مستقیم و غیر مستقیم، سهام خود را مدیریت کنند.

آموزش تصویری نحوه آزادسازی سهام عدالت

ابتدا وارد سامانه‌ Samanesa.ir شوید و وضعیت دارایی خود بررسی بفرمایید. سپس یکی از روش‌های مدیریت سهام عدالت خود را انتخاب کنید.

برای اینکه متوجه بشوید سهام عدالت به شما تعلق گرفته یا خیر گزینه دوم را انتخاب کنید و ادامه دهید.

مقررات سایت را مطالعه بفرمایید و سپس بپزیرید و گزینه ادامه را انتخاب نمایید.

کد ملی و کد امنیتی را وارد کنید. اگر جزو مشمولان نباشید در این قسمت به شما پیغامی در این باب خواهد داد، در غیر این صورت مسیر را ادامه دهید.

اطلاعات خواسته شده را وارد کنید و گزینه ادامه را انتخاب بفرمایید.

مشخصات خود را بررسی کنید و اگر با اصلاح احتیاج داشت، انجام بدهید. در غیر این صورت تأیید و ورود را انتخاب کنید.

صفحه بالا میزکار شما خواهد بود و شما با موفقیت وارد آن شده‌اید.

کادر شماره ۴، دارایی شما را نشان می‌دهد.

کادر شماره ۵، مربوط به شماره‌ی شبای شما می‌باشد. اگر قبلا آن را ثبت نکرده باشید، قرمز رنگ خواهد بود.

کادر شماره ۶، مربوط به شماره تماس تلفن همراه شماست که با ارسال کد به روز بودن آن بررسی می‌شود. در صورت لزوم آن را اصلاح بفرمایید.

کادر شماره ۷، روش شما برای مدیریت آزادسازی سهام را نشان می‌دهد. اگر وضعیت تصمیم خود را ثبت نکرده باشید مانند صفحه قرمز خواهد بود.

اگر کادر شماره ۴ را انتخاب کنید وارد این صفحه خواهید شد. در قسمت ۸ ارزش کل سهام متعلق به شما، در قسمت ۹ ریز سود سهام متعلق به شما و وضعیت پرداخت و در قسمت ۱۰، وضعیت سود علی‌الحساب در نظر گرفته برای شما در سال‌های مختلف دیده می‌شود.

با انخاب کادر شماره ۷ (که در بالا مشاهده کردید) این صفحه برای شما باز می‌شود. در خاطر داشته باشید که فقط یک بار نحوه مدیریت سهام خود را می‌توانید اقدام بفرمایید.

اگر در تصویر دقت بفرمایید، شماره ۱۱، روش غیر مستقیم و شماره ۱۲ روش مستقیم خواهد بود.

پس از مطالعه دقیق گزینه پذیرش قوانین را فعال کرده و گزینه ثبت و تأیید را بزنید.

اگر گزینه سهام‌داری مستقیم را انتخاب کنید، در این قسمت شماره تماس و کد ملی شما نمایش داده می‌شود، در صورت تناقض آن را اصلاح بفرمایید.

کد ۶ رقمی به تلفن همراه شما ارسال خواهدشد، آن را وارد کنید و مطمئن شوید روش انتخابی شما به درستی در قسمت زرد رنگ نوشته شده باشد. در غیر این صورت آن را اصلاح بفرمایید.

با مشاهده این صفحه ثبت‌نام شما به درستی در بخش مدیریت مستقیم انجام شده است. فقط کد ۱۰ رقمی را برای پیگیری‌های آینده ثبت و نگهداری بفرمایید.

, , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
محاسبه قیمت طلا در ایران با استفاده از قیمت جهانی آن
نوشتهٔ بعدی
بورس چیست؟

سایر مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست