ارزش واقعی در مقابل قیمت بازار

ارزش واقعی در مقابل قیمت بازار

این روزها به خاطر شرایط ملتهب فضای اقتصادی کشور، سوال خیلی از فعالین بازار این است که ارزش واقعی انواع دارایی‌ها مثل سهام یک شرکت، اوراق با درآمد ثابت، ملک، طلا، دلار و … چقدر است؟ در پاسخ باید گفت برای هر دارایی در هر زمان قیمت معامله بازار همان ارزش واقعی است که از برآیند نظر فعالین مربوطه بدست آمده است.

ارزش واقعی در مقابل قیمت بازار | گروه مالی شریف | ارزش واقعی انواع دارایی‌ها چقدر است؟

سوال: پس این همه روش ارزشگذاری برای بدست آوردن ارزش واقعی دارایی‌ها برای چی است؟

اولا ممکن است ارزشی که بازار برای یک دارایی بدست آورده و حاضر شده در آن قیمت معامله کند تحت تاثیر عواملی مثل خطاهای رفتاری (هیجانی و شناختی) از حالت منطقی خارج شده باشد و فرصتی برای استفاده فراهم آمده باشد.

ثانیا، ارزش ذاتی هر دارایی از نظر هر شخص یا شرکتی بر اساس ریسک‌پذیری و نگاه مربوطه به پارامترهای اقتصادی می‌تواند تفاوت کند، یادآوری می‌کنم ارزش واقعی هر دارایی تحت تاثیر محیط و شرایط داینامیک، در حال تغییر است.

با این تفاسیر چه کنیم؟

اگر به شرایط یک بازار احاطه دارید، مثلا در مورد بازار سهام اگه شرایط اقتصادی خرد و کلان را می‌توانید تحلیل کنید، صورت‌های مالی شرکت‌ها را به صورت حرفه‌ای آنالیز کنید و همچنین در استفاده از روش‌های ارزشگذاری مربوطه (تنزیل جریانات نقد، نسبت‌های مقایسه‌ای و …) تبحر دارید می‌توانید زمانی که ارزش برآوردی خودتان برای سهم یک شرکت با قیمت آن در بازار فاصله معناداری دارد، تصمیم به خرید یا فروش بگیرید.

در آخر ارزشگذاری هر دارایی روش‌ها و ملاحظات خاص خود را دارد لذا انجام دقیق و اصولی آن و استفاده از تجربه دیگران به شما کمک می‌کند تصمیمات حساب شده‌ای در امر سرمایه‌گذاری و معامله‌گری بگیرید.

, , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
ایده تا عمل
نوشتهٔ بعدی
دلار در مقابل ریال

سایر مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست