مقایسه بودجه استانی سال 1400

مقایسه بودجه استانی سال 1400

تمرکز زدایی یکی از اهداف قانون پنج ساله سوم است. در کنار تمرکز زدایی‌های اداری، سیاسی و اقتصادی تمرکز زدایی مالی نقش اساسی دارد چرا که بدون این رکن بقیه موارد ناکارآمد هستند. در این راستا دولت اقدام به تخصیص بودجه‌های استانی می‌کند تا امکان اجرای برنامه‌های منطقه‌ای و استانی افزایش یافته و مدیران استانی طرح‌های مربوطه را عملیاتی سازند.

در بودجه 1400 نیز استانها مدنظر بوده و دولت بودجه جداگانه‌ای برای آنها درنظر گرفته است. در ادامه می‌خواهیم نگاهی بر آنها بیندازیم. دولت سهم بودجه استان‌ها در سال گذشته را بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته بود. مانند گذشته در بودجه سال آتی که هفته گذشته به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، پیوستی برای شرح بودجه به تفکیک استان‌های کل کشور ارائه شده است.

بر این اساس، مجموع بودجه کل استان‌های کشور 353 هزار و 621 میلیارد تومان است که 289 هزار و 602 میلیارد تومان بودجه جاری و 64 هزار و 18 میلیارد تومان بودجه عمرانی است. کمترین بودجه استانی متعلق به استان قم با 4 هزار و 662 میلیارد تومان و بیشترین بودجه متعلق به استان تهران با 44 هزار و 481 میلیارد تومان برای استان تهران است.

در باره استان قم باید اشاره کنیم که این استان از نظر وسعت پس از استان البرز کوچک‌ترین استان ایران است. استان قم تنها یک شهرستان دارد. شهرهای قم و سلفچگان مهم‌ترین شهرهای استان به‌شمار می‌روند. جمعیت استان قم در سال ۱۳۹۰ برابر با ۱٫۱۵۱٫۶۷۲ نفر بوده‌است که ۱٫۰۹۵٫۸۷۵ نفر آن در نقاط شهری و بقیه در روستاها زندگی می‌کنند.

در سال 98 بودجه استان قم 3 هزار و 829 میلیارد تومان بوده و در سال 97 نیز با عدد تقریبی هزار و صد میلیارد تومان بالاتر از استانهای سمنان و قزوین قرار گرفت. لازم به ذکر است که در سال 1397 از نظر اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای (عمرانی) بیشترین سرانه اعتبارات عمرانی مربوط به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد 500 هزار تومان، بوشهر 480 هزار تومان و ایلام 400 هزار تومان است.

کمترین سرانه اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای (عمرانی) نیز مربوط به استان‌های تهران حدود 20 هزار تومان، البرز حدود 40 هزار تومان و اصفهان حدود 60 هزار تومان است. باید منتظر باشیم تا نتیجه تغییر و تحولات لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی را مشاهده کنیم.

, , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
ارزیابی و تحلیل بازار مسکن
نوشتهٔ بعدی
تابلوخوانی در بورس
×

سلام!

برای ارتباط با ما از طریق واتساپ روی نام پشتیبان کلیک کنید و یا از طریق ایمیل info@irfinance.ir با ما در ارتباط باشید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟