irfinance

شما اینجا هستید: تقویم برنامه ها

تیر 96 / مدیریت ریسک مالی با رویکرد آمادگی آزمون FRM

نامه الکترونیک چاپ
 
مدیریت ریسک مالی با رویکرد آمادگی آزمون FRM

شروع کلاس ها از 22 تیرماه 1396

 روزهای پنجشنبه از ساعت 13:30 الی 19:30 و روزهای جمعه از ساعت 9:00  الی 17:00

brochure icon-2brochure icon-mbrochure icon-1                                            register icon

 
مقدمه:

مدیریت ریسک عبارتست از فرآیند مستندسازی تصمیمات نهایی اخذ شده و استفاده از آنها به منظور رساندن ریسک به سطح مورد انتظار در سازمان ها. در دنیای امروزی، با توجه به ابزارهای پیچیده مالی، افزایش مقررات پولی و بوجود آمدن بحران های مالی در حوزه های صنعتی و بازار سرمایه، آشنایی با دانشی تخصصی در حوزه مدیریت ریسک و درک مفاهیم کاربردی آن می تواند سازمان ها و موسسات را تا حد زیادی در رسیدن به اهدافشان یاری نماید. گروه مالی مرکز مطالعات دانشگاه صنعتی شریف در ادامه معرفی مدارک حرفه ای معتبر بین المللی از جملهCFA   در سال 1388 این بار اقدام به معرفی و طراحی کلاس های آمادگی آزمون مربوط به معتبرترین مـدرک در حـوزه مدیریت ریسـک مالی تحت عنوان Financial Risk Manage  نموده است.

 این مدرک توسط موسسه Global  Association  of  Risk  Professionals- GARP و پس از گذراندن دو سطح آزمون تخصصی و نیز داشتن حداقل دو سال سابقه کاری مرتبط به داوطلبان اهدا می گردد.

امید است تلاش این گروه در جهت نشر و توسعه مباحث روز و کاربردی مورد نیاز بازار رو به رشد مالی کشور، موجـبات ارتقای دانش فعالان این حـوزه را فراهـم آورد.

از آنجا که محتوای برنامه آموزشی FRM براساس مباحث روز مدیریت ریسک و نیز پیشنهادات کمیته بال استوار است، شرکت در دوره‌های آموزشی این برنامه برای کارشناسان و مدیران فعال در حوزه مدیریت ریسک، مدیریت سرمایه‌گذاری بخصوص در بانک‌ها، موسسات و نهاد‌های بزرگ مالی کشور و نیز دانشجویان دوره‌های مدیریت مالی و MBA و دانش پژوهان علاقه‌مند به حوزه مالی پیشنهاد می‌شود.
 
مراحل اخذ مدرک FRM :
جهت اخذ مدرکFRM   کاندیدا باید دو سطح آزمون را با موفقیت پشت سر بگذرانند:FRM Part I   وFRM Part II  . از ویژگی­های خوب این مدرک در مقایسه با سایر مدارک حرفه‌­ای در حوزه مالی این است که نخست داوطلب این شانس را دارد که هر دو سطح از آزمون را با هم و در یک روز امتحان دهد، دوم اینکه هر سطح از آزمونFRM   دو مرتبه در سال برگزار می­شود؛ بنابراین این شانس برای داوطلب وجود دارد که در یک سال و حتی کمتر، موفق به اخذ مدرک ارزشمندFRM   شود. پس از قبولی در هر دو آزمون و ارائه سابفه کار مرتبط به موسسه، مدرکFRM به شخص اهدا می­شود. برنامه آموزشی موسسه GARP  به گونه­ است که پس از اخذ مدرک نیز، با ارائه مطالب آموزشی در حوزه مدیریت ریسک از جمله مقالات، کتاب­ها، ویدیوهای مربوط، سعی بر این دارد که دانش دارندگان مدرک را به روز نگاه­ دارد. شرکت در برنامه آموزشی پس از اخذ مدرک، به صورت داوطلبانه است. در نمایه ذیل برنامه آموزشی FRM   آورده شده است.


258963
 
مزایای کسب مدرک FRM:
 برنامه آموزشی FRM با معرفی مفاهیم بنیادی و کلیدی مدیریت ریسک در سطح اول و ارائه تصویری جامع از اندازه‌گیری ومدیریت ریسک بازار، ریسک اعتباری وعملیاتی، سطح جدیدی از دانش را برای فعالان بازار مالی ارائه می‌دهد. بطور یقین می‌توان گفت که مطالب و محتوای درسی این برنامه، در کمتر موسسه و یا نهاد آموزشی و علمی، دیده می‌شود. مزیت دوم مربوط به اعتبار این مدرک است، طور خلاصه می‌توان گفت که در محیط‌ های حرفه‌ای و کاری بین‌المللی، برخورداری از این مدرک بیش از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های معتبر حتی در مقطع کارشناسی ارشد اعتبار دارد. دلیل این امر نیز استانداردهای بسیار بالای موسسه GARP در جامع و عملی بودن محتوای برنامه FRM و نیز سطح بالای خود آزمون FRM می‌باشد.
 
 
محتوای آزمون:جهت قبولی در هر سطح داوطلب می­بایست حد نصاب لازمه که توسط موسسه پس از هر آزمون مشخص می­شود را کسب نماید. موارد امتحانی هر سطح از آزمون در ذیل آورده شده است:
65

تعداد سوالات برای آزمون سطح اول 100 سوال و برای سطح دوم 80 سوال و مدت زمان آزمون برای هر سطح 4 ساعت می باشد. سوالات به صورت چهار گزینه ای بوده و دارای نمره منفی نمی باشد.

 

نکات مهم در خصوص آزمون:

 ماشین حساب های مجاز

 داوطلبین تنها مجاز به استفاده از ماشین حساب های ذیل هستند که مورد تأیید موسسه GARP     قرار گرفته است.

 

 Texas Instruments BA II Plus

 Hewlett Packard 10B II,10B II+, 20B

 Hewlett Packard 12C

 زمان برگزاری و مکان آزمون:

 آزمون در ماه های May (اردیبهشت ماه) و November  (آبان ماه) در 90 مرکز مختلف در سراسر دنیا برگزار میشود. در حال حاضر نزدیک ترین مراکز آزمون به ایران کشورهای امارات متحده عربی، بحرین، کویت و ترکیه میباشند.

 در صورتی که داوطلب آزمون سطح یک را قبول شود، چهار سال مهلت دارد تا آزمون سطح دو را قبول و در نتیجه مدرک را اخذ نماید. در صورت عدم قبولی در سطح دوم پس از چهار سال داوطلب آزمون سطح اول را مجدد امتحان دهد. 

 
 
مدرسین دوره:
 
حامد طبسی
(Certified FRM (Passed FRM part II
CFA Charter Holder
 دانشجوی دکتری مدیریت مالی دانشگاه تهران 
عضو هیات مدیره کارگزاری پارسیان 

مرتضی ذکاوت
کارشناس ارشد مدیریت علوم بانکی 
FRM Level II Candidate
رئیس اداره پژوهش و مدیریت ریسک بانک توسعه صادرات 
 
 وحید ویسی زاده
دانشجوی دکتری مدیریت مالی دانشگاه علامه طباطبایی 
FRM Level II Candidate
 
محمدمهدی سمواتی
دانشجوی دکتری مالی گرایش حقوق مالی دانشگاه تهران 
FRM Level II Candidate
CFA Level III Candidate
 
 

ویژگی های دوره:

 

·         اعطای گواهینامه دوره جامع مدیریت ریسک بر مبنای طرح درس FRM  توسط مرکز مطالعات دانشگاه شریف

 

·         ارائه برنامه آموزشی FRM جمعاً به مدت 120 ساعت

 

·         ارائه بروزترین نسخه کتب آزمون

 

·         برگزاری کلاس آموزشی در 4 عنوان درسی مجزا مربوط به محتوای آزمون FRM    سطح اول

 

·         بهره گیری از مدرسان مجرب در زمینه مدیریت ریسک

 

·         در اختيار گذاردن مطالب کمک آموزشي

 

·         برگزاري حداقل يک آزمون آمادگي متناسب با شرايط آزمون FRM  در پايان دوره آموزشی(بصورت رايگان)

 

·         آموزش استفاده از ماشین حساب جهت استفاده در جلسه امتحان

 

·         حضور مشاورين مجرب (دارنده ي مدرکFRM  ) جهت پشتيباني و راهنمايي شرکت کنندگان دوره تا زمان برگزاری آزمون

 

·         برگزاری کلاس ها در ساعات مناسب و در روزهای آخر هفته (پنج شنبه و جمعه) و پرهيز از طولاني شدن دوره و ارائه نکات غيرضروری


میزان سرمایه گذاری:  تا 30 اسفند 95 (22/000/000 ریال) و پس از آن 25/000/000 ریال

نکته: اين هزينه ها شامل هزينه آموزش، کتب امتحان، جزوات و منابع آموزشي و کمک آموزشي، نهار و پذيرايي مي باشد. 

 

امتيازات ويژه:

ثبت نام گروهي (بالای 3 نفر) مشمول 1/000/000 ریال تخفيف بازای هر نفر خواهد بود.

 امکان پرداخت به صورت اقساط براي اعضاي سايتwww.irfinance.ir  و شرکت کنندگان در دوره هاي گروه مالي و سرمايه گذاري شريف

 

متقاضیان می توانند هزینه ثبت نام را به حساب 6949619553 نزد بانک ملت با شناسه واریز 12345/01 به نام مدیریت آموزش های آزاد دانشگاه صنعتی شریف واریز و فیش پرداختی را به همراه فرم ثبت نام، به دبیرخانه فکس نمایند.